A meditáció hatékonysága és ereje
Azon túl, hogy önmagunkon is észleljük a változásokat, mára számtalan tudományos kísérlet igazolja, hogy a meditáció kimagaslóan jó hatással van a fizikai és mentális egészségünkre egyaránt.
Mi is a meditáció?
A meditáció maga a gondolatnélküliség, így a gondolatok elengedése útján tapasztalható meg. Egy módszer, amellyel lelassulhatunk, megszabadulhatunk az ingerlő, zavaró dolgoktól, felül kerekedve az elménken, hogy az nyugodtabb és tisztább lehessen. Így ez a nyugalom meg tud jelenni testünkben, lelkünkben és az élet minden területén.
A meditáció során az gondolkodó elménk inaktívvá válik, ezáltal képesek vagyunk megtapasztalni a belső csend állapotát, ahol megszűnik a tér és az idő fogalma. Mivel az ego a háttérbe szorul, a meditáció alatt nincsenek személyes gondolataink, az aggodalmak, a terhek és a teendők helyét a boldogság és a nyugalom érzése veszi át. Az agyműködésünk lelassul, az éber tudatállapotot eredményező béta agyhullámok helyett a relaxált állapotú alfa-, esetenként a mélyalvás, az öntudatlanság állapotában is működő théta hullámokat produkálja az agyunk.
Hogyan kezdjünk neki a meditálásnak?
Persze a görcsös akarás ritkán hoz eredményt bármiben. A szellemi fejlődés vagy gyógyulás esetében is ez a helyzet. A meditáció alapja az elme lecsendesítése, amit már maga az erőlködés is lehetetlenné tesz. Sok más esethez hasonlóan itt is éppen az erőlködés feladása hozza meg az addigi fáradozás gyümölcsét. Sokkal hatékonyabb módszer hagyni, hogy a gondolatok megjelenjenek és áthaladjanak a tudatunkon anélkül, hogy bevonódnánk, semmint küzdeni ellenük.
Ezt nevezzük passzív akaratnak. Elengedett, nem érzelmes, nem aggodalmas, nem elfogult. Egyszerűen hagyja, engedi megtörténni a dolgot. Fiziológiailag kifejezve ilyenkor a jobb agyfélteke aktivizálódik, funkcionálisan szemlélve pedig a képi gondolkodás kerül előtérbe a verbális helyett.
Meditálhatunk egyedül, vagy másokkal együtt is. A meditáció során néhány percre kivonjuk magunkat a történésekből, amitől jobban meg tudjuk élni a pillanatot és erről semmi nem vonja el a figyelmünket.
A nyugalom elérésének egyik alapvető pillére az összpontosított figyelem. Fontos, hogy legyen valami, amire összpontosítjuk a figyelmünket. Lehet egy vizualizáció, egy kérdés, egy kifejezés, egy szó, vagy egy külső hang. A leggyakoribb, hogy a légzésünkre figyelünk.
Amire a figyelmünket összpontosítunk, az a horgony. Ahhoz térünk vissza, amikor azt tapasztaljuk, hogy az elménk elkalandozik. És ez előbb utóbb mindig bekövetkezik. Nem azért figyelünk a horgonyunkra, hogy kizárjuk a külvilágot, hanem, hogy tudatosodjon bennünk és megtanuljuk felismerni, hogy elkalandozott a figyelmünk. Ha ezt megtapasztaltuk, finoman lépjünk ki belőle, majd rögtön engedjük is el azt a gondolatot ami kibillentett minket, hogy visszatérhessünk nyugodt állapotunkba.
Tudományosan bizonyított, hogy mint az edzőteremben az izmok terhelése esetén, úgy a meditáció közben az agyunknak a boldogságunk és lelki jólétünkért felelős területének is megnő a vérellátása, így ezek a területek edződnek, erősödnek, fokozottabban működnek.
A meditáció bizonyítottan jótékony hatásai:
- Jelentősen csökkenti a stresszt.
- Növeli a kreativitást.
- Csökkenti a depresszió tüneteit.
- Fejleszti az intuíciót.
- Csökkenti a magas vérnyomást.
- Növeli a koncentrációs képességet, fejleszti a memóriát.
- Erősíti az immunrendszert, csökkenti a vírusok hatékonyságát.
- Növeli a boldogságérzetet.
- Fejleszti az elfogadást, az együttérzést és a türelmet
Így hát amikor úgy érezzük, semmi sem történik, biztos lehetünk benne, hogy a meditáció megváltoztatja az életünket.
Meditációs lehetőségek:
- Vezetett meditáció:
Vezetett vizualizációnak is hívjuk és a meditáció ezen típusában mentális képeket formálsz legtöbbször egy vezető segítségével. Ez talán manapság a legnépszerűbb. Az interneten számtalan ilyen vezetett meditációt találsz.
- Mantra meditáció
Egy megnyugtató gondolat, szó vagy kifejezés áll e meditáció középpontjában, amit csöndesen ismételgetsz. Ez pedig segít megszabadítani a nyugtalanító gondolatoktól.
- Mindfulness meditáció
A tudatosság a lényeg, egy megnövelt figyelem s a jelen pillanat megélésének elfogadása. A mindfulness meditáció alatt kitágíthatod a tudatos jelenléted, figyelmed. Miközben arra fókuszálsz, amit a meditáció alatt átélsz, például a levegő áramlására a tüdődből, megfigyelheted a gondolataid és érzelmeid, s megítélés nélkül tovaengedheted azokat.
- Csikung (Qi gong) meditáció
Egyesíti a meditációt, relaxációt a fizikai mozgással és a légzéssel, hogy helyreállítsa és fenntartsa az egyensúlyi állapotot. A hagyományos kínai orvoslás része.
- Thai chi
A kínai harcművészet egy formája, amelyben mély légzéses technikát gyakorolva lassú tempóban különböző mozdulatokat és pozitúrákat mutatsz be.
- Transzcendentális meditáció
A mantra meditációhoz hasonlóan itt is egy mantra segítségével történik az ellazulás, amelyet csendben ismételgetsz, amíg teljesen beszűkül a tudatos figyelmed és elillan minden gondolat. Kizárólag a mantrára fókuszálsz, míg eléred a tökéletes csendet és tudatállapotot.
- Jóga
Különféle pozíciókba helyezkedsz a kontrollált légzésre ügyelve, hogy rugalmasabbá tedd elméd és tested. A pozitúrák közötti váltáshoz egyensúlyra és koncentrációra van szükség, ami megköveteli, hogy a pillanatra koncentrálj, s közben elengedd a hétköznapi gondokat.
Jó meditálást!
Bajzáth Mária
2023.02.27.