Ezúttal az általunk kimondott szavak erejéről és jelentőségéről szeretnék megosztani veletek néhány gondolatot. Szeretném nektek megmutatni, mennyire fontos, hogy a kommunikációnk során használt szavakat kicsit tudatosabban és kevésbé a megszokások által használjuk.
Minden szavunk egyben varázsige is. Lehet a szavainkban pozitív, vagy negatív jelentés, az univerzum máris nyugtázza azt. Szavaink pozitív és negatív energetikai töltettel is rendelkezhetnek, így igazán érdemes odafigyelni, hogy a kommunikációnk során milyen szavakat fogalmazunk meg a gondolataink kifejezésére.
A tudattalanunk is gyakran alkalmazkodik a kimondott szavainkhoz, ezért aztán ha egy-egy negatív energiájú kifejezést gyakran használunk, az jelentősen ronthatja a saját energetikai szintünket és ez hatással lesz a lelki állapotunkra is és természetesen rossz irányba befolyásolja azt.
Célszerű tehát tudatosan figyelni kimondott gondolatainkra és egy-egy dolgot a negatív szavak helyett pozitívakkal helyettesíteni.
Ilyen például a „Nincs semmi baj” helyett „Minden rendben van”. Az előbbiben máris 3 negatív energetikájú szót használunk, mint a „nincs”, a „semmi” és a „baj”. Szemben a pozitív „minden” , a „rendben” és a „van” kifejezésekkel. A jelentésük megegyezik, a különbség csupán az, hogy a negatív energia helyett inkább pozitív az, amit a kimondott szavainkkal megteremtünk és ezáltal a tudattalanunk és az univerzum energiái által nyugtázunk. Ha gyakran negatív töltetű szavakat használunk, a tudattalanunk máris olyan szavakat konstatál számunkra, mint például a fenti példában a „baj” van.
Felsorolok néhány olyan kifejezést, szóösszetételt, amelyek gyakran használatosak a magyar nyelvben és érdemes volna lecserélni őket, elgondolkodni, vajon mi is az oka, hogy olyan gyakran előfordul a kommunikációdban.
Az a baj, hogy… : Annyira megszoktuk már ennek a használatát, hogy szinte elképzelhetetlennek tűnik, hogy ne jelenjen meg a kommunikációnk során. Pedig kis odafigyeléssel szinte mindig elkerülhető és lehet az adott tényt másként is elmondani. Mint például: „Az igazság az, hogy…”, vagy „A helyzet az, hogy…”, ami pedig még ennél is sokkal jobb, ha el tudod mondani úgy, hogy például: „Az a jó, hogy…”
Nem tudom…: Ez egy igazán fontos megfigyelés lehet, mennyire gyakran használjuk. Ebben az esetben nem csupán a kifejezésmód energetikai töltete fontos. A bizonytalanságot fejezi ki. Nem tudom egyenlő nem akarom. Nem akarom vállalni a felelősséget a döntésért. Természetesen léteznek a kommunikáció során olyan tényezők, amelyekben az információ még nem ismert, ezért valójában a Nem tudom válasz volna kézenfekvő és úgy érzed, egyszerűen képtelen vagy más szavakkal kifejezni. Gondoljuk csak át kicsit. Mennyivel másképp hangzik az alábbi párbeszéd különböző válaszokkal:
– Holnap moziba megyünk, örülnénk, ha velünk tartanál. Van kedved?
– Nem tudom. Fogalmam sincs, ráérek-e. (még nem döntöttem el, hogy akarom-e)
Egy másik válasz lehetőség:
– Holnap moziba megyünk, örülnénk, ha velünk tartanál. Van kedved?
– Igen, van kedvem, örömmel megyek, ha szabad leszek, még nem tudom, hogy kell-e holnap mennem dolgozni.
Vagy:
– Holnap moziba megyünk, örülnénk, ha velünk tartanál. Van kedved?
– Igen, van kedvem, örömmel megyek, ha szabad leszek. Még várom, hogy megmondják, beosztottak-e holnapra dolgozni.
Az alábbi kifejezésekre is érdemes odafigyelnünk, hogy például megőrizzük belső szabadságunkat, vagy a pozitívabb dolgokra helyezzük a fókuszt.
„Kell”
A „kell” szóról elmondhatjuk, hogy a belső rabság jele. Gyakori használatnál a „kell” szóból aztán kifejlődik az az érzés, hogy muszáj valamit megtenni. Ez a görcsös állapot, amit ilyenkor érzünk, nagyon csökkenti a spontaneitást, ami pedig a teljesítmény csökkenését eredményezi, ami után pedig újra a „kell” jelenik meg. Máris itt az ördögi kör. A szabadság érzését könnyebb elérni, ha felismerem, hogy Lehetőségeim vannak és semmi nincs rám kényszerítve, a döntés az én kezemben van. A kell szó elhagyása sokat segít abban, hogy elkezdjünk felelősséget vállalni a saját döntéseinkért, hogy az életünkért mi magunk vagyunk a felelőse. Például a „Meg kell csinálnom a prezentációt délutánig” helyett „ Az elkészítendő prezentációm határideje ma délután”.
„Nem”
A „nem” szó hiánygondolkodásra utal. Érdemes igyekezni, hogy kiiktassuk ezt a szót a rendszeres szóhasználatunkból. Hasznosabb, ha a nem használata helyett inkább arra fókuszálsz, hogy mi az, amit szeretnél.
„Zavarok?”, vagy „Rosszkor hívlak?”
Amikor felhívunk valakit, érdemesebb talán például a „Jókor hívlak?” mondattal kezdeni. Máris sikeresen elkerüljük a negatív szavakat.
Megoldási lehetőség
Válassz ki az általad használt szavak közül, amelyiket felismered, hogy esetleg gyakran használod és negatív töltetű. 3 hétig figyelj rá tudatosan és igyekezz elkerülni a szó használatát. Ennyi idő alatt tudatos odafigyelés, gyakorlás mellett nagy eredmény érhető el.
Minden apró lépés előre mozdíthat minket egy nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, energiával telibb élet felé.
Jó gyakorlást, felismerést!
2023.01.24.
Szerző:Bajzáth Mária