A mozgás lelki oldala
Leggyakrabban a sport testünkre gyakorolt hatásairól beszélünk, pedig az is legalább annyira fontos mennyire hatékony a mentális egészségünkre.
A aktív időtöltés egy olyan prevenciós módszer, amely minden életkorban alapvetően befolyásolja az életminőséget és szinte az élet valamennyi területére hatással van.
Testi és lelki egészségre és harmóniára törekedve kikerülhetetlen kérdés a mozgás és az aktív életmód szerepe. Mindannyiunknak számára fontos tudatosan figyelni arra, hogy életünkben megfelelő helye maradjon a testmozgásnak és sportnak.
Stresszel való megküzdés
A sport, az aktív életmód az egyik leghatékonyabb és legegyszerűbb mód a munkanap során felgyülemlett stressz levezetésére. Félórányi mozgás, pl. túrázás, biciklizés vagy kocogás segít kiengedni a gőzt, természetes módon és hatékonyabban oldja a szorongást, mint bármilyen tabletta. Ráadásul mellékhatásként is legfeljebb csak izomláz jelentkezhet.
Aktivitás során egy endorfin nevű anyag fokozottabban termelődik szervezetünkben az agyalapi mirigy által, ami szorongásoldó és egyben belső antidepresszánsként is működik. Sportolás közben ez megjelenik az örömérzésben, lelkesedésben és az edzés után gyakran érzett kellemes fáradtságban is. Nem mellékesen munka után valóban édesebb a pihenés. Az aktív életmód tudományosan igazoltan is javítja az alvás minőségét. Az endorfin a fájdalomküszöböt is befolyásolja, ezért eshet meg, hogy a sportolók kisebb karcolásokat, zúzódásokat csak az edzés vagy verseny után vesznek észre. Az endorfinnak is köszönhetőek azok a jelenségek, amikor életveszélyes helyzetben, erősen felfokozott idegállapotban a katonák nagyon komoly háborús sérülést sem vesznek észre, legalábbis egy darabig.
A mozgás a lelkünkre is jótékonyan hat
Az aktív életmód megfelelő táplálkozás mellett a testsúly rendben tartásában, a test formálásában is segít. Ha jól teljesítünk a sportban, a mérleg képernyőjén kirajzolódó értékek is javulást mutatnak, így sikerélmény ér bennünket, ami javítja az önbizalmunkat és hangulatunkat, amely összességében szorongáscsökkentő, és így javítja közvetetten a társas kapcsolatainkat is. Ahogy a testsúlyunk csökken szó szerint is megkönnyebbülünk. Képzeljük el, hogy eddig állandóan a kezünkben volt egy telepakolt bőrönd, majd leadunk jó pár kilót, letehetjük a bőröndöt is. Hát nem könnyebb nélküle? Ettől dinamikusabbak, élénkebbek leszünk önmagában is. A test és a lélek egységet alkot. Ha az egyik jobban kezd működni, a másikat is viszi magával. Vagyis ha a sporttól egészségesebb, energikusabb, fittebb leszel, akkor a lelki gyűrődésekre is higgadtabban reagálsz. Fontos, hogy szeressük a saját testünket és annak egészségéért törődjünk is vele, ápoljuk az aktivitással.
Találjuk meg az arany középutat
Legyünk aktívak, mert enélkül nincs egészség, de az is fontos, hogy el tudjuk fogadni magunkat. Gyerekekkel, munkahellyel a hátunk mögött ne akarjunk versenyezni az internetes közösségi média sokszor hamis világában naponta a konditeremből üzengető hírességekkel. Ők többnyire éppen annyik, amit mutatnak: egy kerek fenék, vagy egy kidolgozott bicepsz.
Életkorunknak, adottságainknak megfelelő mértékben mozogni jó és egészséges, az aktív életmód pedig pozitívan befolyásolja életkilátásainkat. Legyünk aktívak, álljunk fel az íróasztaltól, de mint annyi mindenben, itt is a legjobb az arany középút, az egyensúly megtalálása. Találjuk meg a számunkra megfelelő mozgásformát, amelyet örömmel végzünk. Lehet ez akár tánc vagy jóga. A lényeg, hogy törődjünk testünkkel és egyben töltődjünk lelkileg is.
Hidd el, a mozgás okozta egészségesebb életmód jelentősen javítja az esélyeket a pszichoszomatikus tünetek megjelenésére is. Testünk és lelkünk mindig hálás, ha teszünk érte.
Aktív életmódra fel!