Cikksorozatom első részében általánosságban a felelősség lesz a téma.
A sorozat második részében a felelősség kérdésén belül a szülő és gyerek kapcsolat határairól lesz szó. Foglalkozom a parentifikáció kérdésével, ismertetem a jelenség következményeit, sorba veszem, hogy mit tudunk tenni, ha érintettek vagyunk a parentifikációban.
Az alábbi cikk a felelősségvállalásról ad betekintést.
A felelősségvállalás a felnőtté váláshoz is kulcsfontosságú. Az életünk minden mozzanatáért csak is mi vagyunk a felelősek. Nem a szüleink, nem a tanáraink, nem a főnökünk, nem a kormány és sorolhatnám még, hogy kit szoktunk hibáztatni. Mindezt csak azért, hogy ki ne derüljön, hogy valamit nem értünk, rosszul csinálunk és vállalni kell a felelőséget érte. Senki sem hibátlan és a hibákból, igenis sokat lehet tanulni. Pl.: Ha benyúlunk a konnektorba megráz az áram. Így legközelebb már vigyázunk.
Milyen területeken kell felelőséget vállalnunk?
Az élet minden területén az életkorunknak megfelelően.
Nagyon sok ember az egészségéért sem akarja vállalni a felelőséget. Gondolok itt arra, hogy amikor nagyon megbetegszik valaki, és elmegy az orvoshoz, az felír egy gyógyszert a bajára, majd a hosszan tartó gyógyszerszedés mellékhatása okoz egy másik betegséget, és ismét felír egy másik gyógyszert az orvos. Hol van itt a beteg felelősség vállalása? Mit tesz a beteg? A felelőséget áttolja az orvosra. Majd ő meggyógyít, majd ő megoldja. A felelősséget átruházzuk. Ilyen helyzetekben, ha bármi rosszul sül el az orvos a hibás, nem én, aki nem törődtem az egészségemmel. Ez nem azt jelenti, hogy betegség esetén nem kell orvoshoz fordulni, hanem azt, hogy ne hárítsuk át az összes felelősséget az orvosra, vállaljunk részt a saját gyógyulásunkban.
Ha valaki nem képes a felelősségvállalásra és a felelősségteljes viselkedésre, akkor kiadja az élete irányítását a kezéből. Ennek következményeként gyakran áldozatnak érezheti magát, és tehetetlenül sodródik helyzetről helyzetre. Ilyen helyzetekben, – aki fogékony rá – a numerológia, asztrológia, segíthet, hogy mi a dolgunk, mit kell megtanulnunk, miben kell fejlődnünk ebben az életben. Nekem is sokat segített, amikor elveszettnek éreztem magam, amikor nem találtam az utamat.
A felelősségvállalás létrája segíthet nekünk abban, hogy mit tudunk tenni helyzetekben, amikor vállalnunk kell a felelősséget.
Egész pontosan így tesszük fel a kérdést: én mit tehetek? Milyen lépéseket fogok megtenni annak érdekében, hogy az általam irányítható terület pozitív irányba változzon?
Ezen a ponton fonódik össze a kontroll a felelősséggel. Tudatosul-e bennem, hogy miért vagyok felelős? És ha igen, vállalom-e ennek a súlyát?
Persze mindannyian szeretnénk azt hinni, hogy felelősségteljesek vagyunk, hiszen „megtesszük, amit kell”, de gondoljunk csak bele: Felelősek vagyunk-e magunkért? Törődünk a saját szükségleteinkkel? Vagy a gondoskodásunkból csak mások részesülnek?
Példaképpen idézzünk fel egy aktuális problémahelyzetet, és azonosítsuk be, hogy mely fokán állunk a létrának:
- A legalsó létrafok gyakorlatilag azt jelenti, hogy nem vagyunk még a probléma tudatá
- Ezután felismerjük a problémát, és másokat hibáztatunk.
- Majd passzívan várunk és remélünk.
- A következő lépcsőfok nagyon fontos, ez a valóság elfogadása.
- Csak ezután kerülhet sorra az a kérdés, hogy mi ebben az én szerepem.
- Ha sikerül megfogalmazni, és vállalni a felelősséget a kérdésért, hogy mi ebben az én szerepem, akkor léphetünk előre a létra következő fokára: a megoldások keresésére.
- Ezután jön a megvalósítás.
- Majd végül a fenntartás.
Az ideális személyiségfejlődésben felelősséget csak önmagunkért tudunk vállalni. Érdeklődünk, tudatosabb életet próbálunk élni, önmagunk felé fordulunk. Ha tudatosabban éljük az életünket, észrevesszük a jó és rossz döntéseinket, viselkedésünket, amiért vállaljuk a felelőséget, ez a felnőtt élet velejárója. Ilyen felfogással, és tudatosabb léttel alapitanának a párok családot, ahol a gyerekek látják, hogy szüleik vállalják a felelőséget, és hagyják gyermekeiket gyereknek lenni, egy felelőségteljesebb generáció nőhetne fel. Ami társadalmi, világ szinten egy kiegyensúlyozottabb, boldogabb társadalmat eredményezne.
2023 11.02.
Daróczi Barbara