Pajzsmirigy és Hashimoto
A Hashimoto-thyreoditis már egy krónikus pajzsmirigy gyulladást jelent. Amikor begyullad a szövet, először túlműködés jelentkezhet és utána, ahogy elkezd sorvadni a pajzsmirigy szövetállománya átmegy alulműködésbe. Ilyenkor érdemes gluténmentes diétát tartani, mivel a glutén egy elég nehezen emészthető fehérje, és az immunrendszerünk idegen betolakodónak tekinti a véráramba kerülő emésztetlen fehérje molekulát, és támadással reagál rá.
A glutén fehérje szerkezete hasonlít a pajzsmirigy fehérje szerkezetéhez és immunrendszerünk nem tud különbséget tenni, így nem csak a glutén molekulákat támadja meg, hanem sajnos a pajzsmirigy szövetet is. Ez főleg szivárgó bélszindróma (leaky gut) esetén fordul elő, mivel a glutén növeli a zonulin termelődését, ami megnyitja a szoros sejtkapcsolódásokat a bélfalban, és ezáltal a csak félig emésztett fehérje törmelékek kikerülnek a vérbe, és az immunrendszerünk azonnal ugrik rá.
Hashimoto esetén gyengébbek a detox képességek, és ilyenkor a toxikus terheltség elér egy olyan szintet, ami már kibillenti a szervezet egyensúlyát. Ahhoz, hogy megállítsuk a gyulladást segítenünk kell a glutation rendszer működését, amihez fontos az antioxidánsok bevitele.
A gyulladás 3x –osan rombolja a pajzsmirigy egészségét:
– megzavarja a HHP tengelyt
– rontja a T4 –T3 konverziót
– romlik a sejtbejutás, vagyis a sejtmembrán funkciói
Kulcs szerepe van az egész pajzsmirigytéma körében, mivel olyan gyulladáskeltő citokinek termelődnek, amelyek lerontják a konverziót, valamint befolyásolják a sejthártyán lévő receptorok érzékenységét.
Az emésztőrendszerünknek és a mikrobiom diverzitásának nagyon fontos szerepe van a gyógyulás megvalósulásában.
Az emésztőrendszerünk első állomása a szájüreg. Ennek rendezése is nagyon fontos a gyulladás tekintetében, mivel a szájüreg és a pajzsmirigy a nyirokrendszert tekintve közös körön van, ahol a nyirokfolyadék lecsapódik.
Lelki elfojtások esetén az emésztőrendszer sem tud megfelelően működni, és ebből kifolyólag nem lesz jó a felszívódás sem. Az önismeretnek itt fontos szerepe van abban, hogy vállaljuk önmagunkat és merjünk önazonosak lenni.
A pajzsmirigy érzelmi tartalma – “falat siettetés” – szeretné megmutatni nekünk, hogy egyes helyzeteket úgy reagálunk le, mintha nem lenne rá elég időnk, gyerünk gyorsan, hamar, siessünk, mert túl lassú vagyok. Jelezheti számunkra, hogy sürgetek valamilyen dolgot, vagy tolni szeretném az időt.
Minden esetben érdemes holisztikusan tekinteni a tünetekre. Megtalálni azt, amiért és ahol felborult az egyensúly a szervezetben, ami jelenleg, most éppen a pajzsmirigy területén mutatkozik meg, de valójában minden mindennel összefüggésben van.
Szerző: Horváth Éva
2023. 10. 16.