A pajzsmirigy alulműködés napjainkban az egyik leggyakrabban előforduló betegség.
A pajzsmirigy túlműködéssel ellentétben, alulműködés esetén túl kevés pajzsmirigyhormon jut a vérbe, melynek következménye energiahiány és csökkent alapanyagcsere.
Tünetei lehetnek: súlygyarapodás, száraz bőr, törékeny köröm, hajhullás, fáradtság, alacsony vérnyomás, hidegérzékenység, székrekedés és még sok más is.
Ennek autoimmun változata a Hashimoto thyreoiditis, amikor a gyulladás a pajzsmirigyet érinti, majd annak pusztulásával jár. Évek alatt fejlődik ki, és megelőzhetik a pajzsmirigy túlműködésre utaló tünetek.
A pajzsmirigy működés szoros összefüggésben áll a mellékvese működésével, és aszerint változik, ahogyan a stresszre reagálunk. Krónikus stressz eredményeként megemelkedik az adrenalin- és a kortizolszint, ami negatívan hat a pajzsmirigy működésére.
A betegséget kórokozók is elindíthatják, amelyek diszbiózist okozhatnak, mint például a Helicobacter pylori, Coxackie, Epstein-Barr (EBV)…
Számos tanulmány kimutatta, hogy a bélben élő mikroorganizmusok sokféle betegség keletkezésében vesznek részt. Diszbiózis esetén enyhe gyulladás alakul ki a bélben, ennek következményeként romlik a felszívódás, például a jódé és a szeléné is. Ezek az ásványi anyagok létfontosságúak lennének a pajzsmirigy normál működéséhez. A diszbiózis hozzájárul az áteresztő bél kialakulásához, és így az erős gyulladáskeltő lipopoliszacharidok (LPS) bejuthatnak a véráramba, ami által szisztémás gyulladás alakulhat ki.
Az autoimmun betegségek egyik kiváltó oka, hogy a toxinok át tudnak jutni a gyulladt nyálkahártyán, bejutnak a keringésbe és immunreakciót váltanak ki.
Ha holisztikusan tekintünk az autoimmun betegségekre, akkor azt is figyelembe kell venni, hogy azok az emberek hajlamosak rá, akik elnyomják saját érzelmi szükségleteiket, hogy másokat szolgáljanak. Elfojtják a természetes és egészséges dühüket, és úgy érzik ők a felelősek mások boldogságáért. És ha az a másik esetleg rosszul érzi magát, akkor azért is önmagukat hibáztatják.
A pajzsmirigy alulműködés kiégésre és az életkedv hiányára is utalhat. Gondoljuk át, hogy mennyire hajszoltuk túl magunkat, mielőtt még megjelentek volna a tüneteink.
A pajzsmirigy göbök pedig azt szeretnék jelezni számunkra, hogy nem ott tartunk, ahol kellene és amire készültünk. Időbeni eltolódás van.
Elégtelenség esetén hiányzik az élet iránti érdeklődés, elszigetelődünk a külvilágtól, védőbástyát (pajzsot) építünk magunknak, és a gyökértelenség gondolata is felmerül. Míg túltengésnél a túlzott teljesítménykénszer uralkodik, félelem, hogy valamiről lemaradunk. De ide sorolhatnánk az érzelmek visszaszorítását, valamint az elnyomott halálfélelmet is.
A funkcionális orvoslás a betegséget a kiváltó ok szerint próbálja megközelíteni és gyógyítani, a holisztikus orvoslás pedig test-lélek-szellem szinten.
A betegség kezelésében fontos szerepe van az életmód, de különösen a táplálkozás megváltoztatásának. Elsősorban a gyulladáskeltő ételek elhagyásának, mint például a glutén, a tejtermékek, a cukor, a szója, az alcohol vagy akár a tojás. A köles is ide tartozik a goitrogén hatása miatt.
A pajzsmirigy teljes gyógyulásához nem elég csak a reggeli hormon adagot bekapkodni. A teljes gyógyulás eléréséhez hozzátartozik a Vegetatív idegrendszer kiegyensúlyozása, az emésztőrendszer regenerálása, a testmozgás, valamint a minőségi alvás, a gyulladáscsökkentő étrend mellett.
A pajzsmirigy funkciókat otthon is lehet tesztelni, például a reggeli testhőmérséklet mérésével. Három egymást követő reggel, még ágyban fekve, hagyományos lázmérővel, hónaljban megmérjük a testhőmérsékletünket. Ha a mért érték átlaga 36,6 fok alatti, akkor valószínűsíthető a pajzsmirigy alulműködés. Ha viszont 37,2 felett van, akkor pedig túlműködésre gyanakodhatunk.
A tesztet nem szabad elvégezni menstruáció és ovuláció alatt. Sajnos befolyásolhatják az eredményt különféle gyógyszerek és megbetegedések, de nagy általánosságban ez egy jó mutatója a pajzsmirigyhormonok sejtszintű aktivitásának, amiben benne van a hormonok termelődése, konverziója és a sejtekbe jutása is. A legjobb, a hagyományos – de ne higanyos!! – lázmérő használata, és legalább 10 percig szükséges mérni.
Ezzel a teszttel folyamatosan visszacsatolást kaphatunk arról is, hogy a változtatásokkal milyen eredményeket értünk el.
Folyt. >>> Pajzsmirigy és Hashimoto
Szerző: Horváth Éva
2023.10.06.