A hajhullásnak több oka is lehet, mint például:
• ásványi anyag hiány
• hajfesték minősége
• száraz sampon használata
• nem megfelelő a fejbőr vérellátottsága
• nehézfémterheltség
• toxikus terhelés
• túl sok stressz
• alacsony önbecsülés
• felszívódási zavar
Lehetne ezt még hosszasan sorolni, de mint tudjuk hajunk szépsége és egészsége belülről fakad.
A haj is fehérjéből épül fel, mivel a kreatin is egy fehérje.
Nézzük csak meg az emésztésünket, és kezdjük is mindjárt a gyomornál. Ha kevés a gyomorsavunk, vagy nem jó a minősége, akkor nem lesz tökéletes a fehérje emésztés, amiből az következik, hogy nem lesz aminosav sem.
És ha még az alapos rágás is elmarad, közben pedig a telefonunkat bújjuk, esetleg még iszunk egy jó nagy pohár vizet is a végén, vagy rosszabb esetben valami cukros lötyit, akkor ne csodálkozzunk, ha különböző emésztőrendszeri tünetek jelentkeznek. A szervezetünk bírja egy darabig, de ha ez napi rendszerességgel történik, akkor egy idő után elfárad, és az egyensúly felborul, ami meglátszik a bőrünkön és a hajunkon is.
Tudatos figyelemmel és egy kis idő ráfordításával sokat tehetünk egészségünk érdekében.
Nyugodtan üljünk le enni, végezzünk néhány hasi légzést, majd törekedjünk arra, hogy mind az öt érzékszervünkkel az evésre koncentráljunk. Érezzük az étel illatát (olfaktorikus), csodáljuk meg a benne lévő színeket (vizuális), élvezzük a finom ízeket (gusztatorikus), hallgassuk ahogy a fogaink megörlik a falatot (akusztikus), és ha fölé tesszük a kezünket érezhetjük, hogy hideg vagy meleg az adott étel, de akár meg is tapinthatjuk (kinesztetikus).
Az elején nehéznek tűnhet, sőt lesz olyan is, hogy kimondottan idegesítő lesz, főleg mikor kevés az idő. De megéri, és ha minden nap gyakoroljuk, szervezetünk meg fogja hálálni, és a hajunk is.
Fontos lenne még a fejbőr átmasszírozása minden reggel, fésülködés előtt. Beletúrunk a hajunkba mind a 10 ujjunkkal és fejtetőről indulunk, majd szépen haladunk lefelé a fül irányába és utána a fül mögött hátra és végül lefelé a nyak irányába. A fül mögötti részen, egyben a Nervus Vagust is stimuláljuk. A Nervus Vagus a X. agyideg, és a legnagyobb beidegzési területtel rendelkezik. Nevezhetnénk a belső szemünknek is. A Vagus stimulálásával rendeződik a vegetatív idegrendszer szimpatikus és paraszimpatikus egyensúlya.
És ezáltal a stresszt is lazábban kezeljük.
Pár perc ráfordítással mindjárt jobban indul a nap.
Szerző: Horváth Éva
2023.10.02.