A csecsemőmirigy vagy timusz, neve a görög “thymos” szóból ered, mely “életenergiát” jelent. A mellkasban helyezkedik el, a légcső és a szegycsont között. Egy fontos nyirokszerv, antitesteket termel, ami biztosítja a celluláris immunitást.
A mérések folyamán sokszor találkozom csecsemőmirigy sorvadással, amit bevallom őszintén sokszor nem igazán értettem. A pubertáns kor után állománya folyamatosan elzsírosodik, elsorvad, kötőszövetté alakul, de a működése, azért teljesen nem áll le.
Nem véletlenül mondják, hogy a csecsemőmirigy az immunvárunk. A T-limfociták elérésének a legfőbb helye.
A T-limfociták szerepe kettős:
egyrészt az egész immunrendszer karmesterei, szabályozói,
másrészt az ún. sejtközvetített immunreakció végrehajtói, tehát a sejtekben élő patogének elpusztításában játszik fontos szerepet.
Az autoimmun betegségek akkor kezdődnek el, amikor a csecsemőmirigy elveszíti a funkcióját, nem működik rendesen, mert elzsírosodik, elsorvad. Innen indulnak az autoimmun jellegű krónikus megbetegedések.
Itt nagyon fontos megemlíteni a táplálkozást és a rágást. Ahogy az étel a szánkba kerül és elkezdjük rágni, összekeveredik a nyállal, melynek oldószer feladata van. Antibakteriális anyagokat tartalmaz, amely csökkenti a bevitt táplálék mikrobális életét. Attól függően fejti ki fertőtlenítő hatását, hogy az adott ételt mennyi ideig tartjuk a szánkban, vagyis mennyi ideig rágjuk.
A táplálék találkozik a torokban lévő, mandulákból álló Waldeyer pirogov nyirokgyűrűvel, és a nyálban lévő mikróbák kiváltanak egy ingert. Ez az információ azonnal továbbhalad és lejut a csecsemőmirigybe, ahol megindul a T sejtek kiképzése.
Tehát, amilyen ételt eszünk, és amilyen mikróbák vannak azon az élelmiszeren -mondjuk egy frissen leszedett almán-, annak megfelelően fogja a szervezetem igazítani az immunitásomat.
Egy egészséges emberi szervezet a környezetével harmóniában van.
Nagyon-nagyon fontos az alapos rágás, valamint a friss, helyi élelmiszerek bevitele, amelyeken még megtalálhatók a természetben jelen lévő mikróbák, és nincsenek agyon sterilizálva, mint a nagy supermarketekben vásároltak. Hiszen annak függvényében fog működni az immunitásunk, amilyen élelmiszert beviszünk. És akkor itt érdemes elgondolkodni a sokféle mindenmentes élelmiszereken is. A szerteágazó emésztőrendszeri tüneteket sokan így kezelik, de a kiváltó ok, legyen az lelki vagy testi, attól még nem lesz megoldva, és egy idő után egyre hosszabb lesz azoknak az élelmiszereknek a listája, melyeket nem tolerál a szervezetünk. Végül már nem marad más, csak a rizs, sárgarépa, csirkemell, mert minden mástól tünetelünk. Néhány hétig tényleg érdemes diétázni, amíg a bél regenerálódik, de utána fokozatosan vissza kell vezetni a tápláló, hasznos élelmiszereket. Kivétel ez alól a glutén, a cöliákiásoknál.
Egyoldalú táplálkozás esetén a bélflóra diverzitása nagyon lecsökken, ami utána kihat a hangulatunkra is, a bél-agy tengely működésén keresztül.
Fontos a változatos, friss és egészséges élelmiszerek bevitele, úgy, abban a formában, ahogyan az a természetben megtalálható, a rajta lévő mikrobákkal együtt, ahhoz, hogy a mikrobiom is megfelelő legyen. Vásárláskor részesítsük előnyben a helyi kistermelőket.
Ha a csecsemőmirigy jól működik, akkor nem alakulnak ki az emberben különböző félelmek, fóbiák, szorongások és depresszió sem.
A kisgyerekek nem véletlenül ütögetik ösztönösen a mellkasukat, ugyanis a csecsemőmirigyet így lehet külsőleg aktivizálni. A nevetés is jó hatással van rá, valamint az éneklés és a zümmögés.
Szerző: Horváth Éva
2024.01.05.