Munkám során egyre több emésztőrendszeri problémával találkozom, szerteágazó tünetekkel. Van akinél csak puffadás van, melyhez székrekedés vagy hasmenés társul. De van, hogy a bőr jelez, hogy gyulladás van a bélrendszerben vagy a vastagbélben elszaporodtak a barátságtalan bélbaktériumok vagy a gombák. Ez lehet akár ekcéma, psoriasis, seborrhea, rosacea, akné vagy a glutén okozta DHD. De megjelenhet nehézlégzés, szapora szívverés, magas vérnyomás, alvási rendellenességek, hajhullás, pajzsmirigy alul- vagy túlműködés, mellékvese kimerülés, hormon problémák,ok nélküli szorongás, de akár pánik is.
Rengeteg féle diagnózis van: IBS, IBD, SIBO, SIFO, Chron, Colitis ulcerosa, Cöliákia, Hisztamin intolerancia, Reflux, IR, PCOS, Endometriózis, Diverticulózis………….
Néhány esetben a patkóbélben megtaláljuk a probléma okát, mely az elégtelen epe vagy hasnyálmirigy működés, amihez legtöbb esetben társul egy gyenge emésztés az alacsony gyomorsav miatt. Van olyan is, akinél az segít, ha méregtelenítjük a szervezetet és utána rendezzük a bélflórát. De azt tapasztalom, hogy ezekből az emberekből már egyre kevesebb van. Ami régen működött, az ma már nem hoz átütő sikereket. És a sokféle diéta sem működik hosszú távon. Legyen szó akár a hisztamin diétáról, alacsony FODMAP-ről, AIP-ről, paleoról, alacsony szénhidrát tartalmú diétáról, vagy gyulladáscsökkentő étrendről. Átmenetileg mindig van javulás, na de egy életen át ezek nem tarthatóak. A szervezetünknek minden tápanyagra szüksége van az egészséges működéshez.
Egyre többször jelzi a gép, hogy valamelyik plexus (plexus oesophageus, a plexus coeliacus, plexus pancreaticus, plexus splenicus, plexus renalis, plexus adrenalis, plexus hepaticus, plexus cardiacus, plexus pulmonalis) felelős az adott szerv elégtelen működéséért.
Na, és ilyenkor érdemes egy kicsit megállni és elgondolkodni, hogy ezt meddig fogja bírni a szervezetünk? Ha a szervek beidegzése nem megfelelő, akkor valószínű, hogy a vérellátása és a nyirokkeringés sem lesz tökéletes. Akkor mitől lenne jó az emésztés? Mikor sokszor csak bekapunk valamit és már rohanunk is tovább. Nincs időnk semmire.
Felborul az egyensúly a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer között.
Ami egyáltalán nem csoda ebben a felgyorsult világban.
Itt nem elég az emésztőrendszert és a tüneteket kezelni. Az idegrendszerrel is foglalkozni kell, mert jelez, hogy szüksége van egy kis pihenőre, hogy a szervek tudjanak regenerálódni.
Ilyen esetekben érdemes igénybe venni egy kellemes Vagus terápiát.
Meg kell állni egy pillanatra, hogy meghalljuk a lélek hangját és odafigyeljünk a testünk jelzéseire, hiszen a betegségnek útjelző feladata és tanító jellege van. Ezekre mindig érdemes odafigyelni, mert a tudatos figyelem által érkezik el a gyógyulás.
Szerző: Horváth Éva
- 06. 11.